preskoči na sadržaj

I. osnovna škola Bjelovar

Login
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna

e-Dnevnik za nastavnike

    e-Dnevnik za učenike

 

 


 

eTwinning i Erasmus+

 

Tražilica
Kalendar
« Rujan 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Oglasna ploča

POVEZNICE NA WEB STRANICE:

 

 

 

Zdrava prehrana djece školske dobi

 

Djeca školske dobi najveći dio energije crpe iz ugljikohidrata, potreba za mastima se smanjuje, a za vitaminima i mineralima raste. Tome treba prilagoditi prehranu, pa su zato u vrtiće i škole uvedene promjene. Ovih dana slušamo o tome kako se broj djece koja konzumiraju obroke u školi smanjuje, a sve više njih kupuje sendviče i grickalice u obližnjim prodavaonicama. Ovdje veliku ulogu imate baš vi - roditelji. Vaša podrška i suradnja je neophodna!

 

Djeca u školi dobivaju 2/3 ukupnog dnevnog kalorijskog unosa, a 1/3 bi trebala dobiti kod kuće. Novi jelovnici izrađeni u suradnji s nutricionistima i pedijatrima djeci u obrazovnim ustanovama osiguravaju unos zdravih namirnica, kad stignu kući red je na vas. Krenite polako, kroz igru i edukaciju i promijenite prehrambene navike u svojoj obitelji. Dobre rezultate osjetit će i veliki i mali članovi.



Prehrambena piramida
Napravite obiteljsku piramidu zdravih namirnica.
Dno piramide zdrave prehrane čine žitarice. Na drugoj stepenici nalazi se voće i povrće. Na trećoj stepenici piramide je meso, mesne prerađevine, riba, jaja, mahunarke, mlijeko i mliječni proizvodi, a na samom vrhu nalaze se namirnice koje treba izbjegavati. Tu spadaju slatkiši, suhomesnati proizvodi i grickalice. Isto tako, zeleno lisnato povrće ne treba dugo termički obrađivati (kratkim kuhanjem do 45°C ne gube se prijeko potrebni enzimi). Zajedno s djecom slažite dnevni meni, jednu namirnicu izaberite, drugu dijete i tako redom. Kroz ovu igru najmlađi će naučiti koje su namirnice zdrave, a koje treba konzumirati povremeno.

▪ Zajedno s djecom nacrtajte svoju piramidu zdrave prehrane i objesite je na zid u kuhinji. Pomoći će vam prilikom zajedničkog slaganja obroka

 

Polako, ali sigurno!
Kroz igru s najmlađom, a kroz razgovor sa starijom djecom polako uvodite zdrave namirnice. Na tržnici kupite proso, zobene pahuljice, palentu, leću ili pšenične klice. Kod spravljanja jela od povrća koristite maslinovo ulje, za doručak servirajte polucrni kruh. Neka dijete kaže koje mu je najdraže povrće, pa od njega zajedno pripremite juhu. Uključite dijete u pripremu obroka, to je pola puta do prihvaćanja novih namirnica i okusa. Promjene uvodite polako, a nove namirnice kombinirajte s onima koje djeca vole i poznaju.
 

Ne upadajte u zamke!
Tri glavna i dva međuobroka zlatno su pravilo za svako dijete. Zbog ubrzanog tempa života i neprilagođenog radnog vremena roditelja, djeca obroke najčešće konzumiraju u vrtiću. Najmlađima se često ne sviđa ono što 'pronađu' na tanjuru, a roditelji svojim gladnim mezimcima po povratku iz vrtića nude nezdrava rješenja. Ne upadajte u zamku, objasnite djetetu da je obrok u vrtiću važan za rast i razvoj i ponudite mu sličan kuhani obrok i kod kuće.

 

Učite kroz igru!
Zaigrajte igru u kojoj djeca sama biraju zdrave napitke i namirnice. Izrežite iz novina i časopisa fotografije zdravih namirnica poput voća, povrća i onih manje zdravih, no djeci ukusnih. Zalijepite ih na karton i okrenite licem prema dolje. Neka ih djeca okrenu i slože u dvije grupe. U prvu grupu smjestite zdrave namirnice, a u drugu one koje mališani smiju konzumirati povremeno. Složite zajedno meni za doručak i odaberite poslasticu kojom ćete se zasladiti nakon igre!

 

Gazirane i slatke sokove zamijenite vodom!
Kada su žedna, djeci najprije ponudite vodu. Objasnite im da najbolje gasi žeđ i da svi heroji i tajni agenti najradije piju baš vodu. Na rođendanima i dječjim tulumima ponudite im blago (medom) zaslađeni voćni čaj i prirodne sokove. Lakše će ih prihvatiti ako im pokažete kako od dvije naranče i grejpa mogu sami napraviti sok!

 

Savjeti!
▪ Ne preskačite doručak, on djeci i vama daje energiju za cijeli dan!
▪ Neka obroci povrća i voća budu šareni. Boje će privući djecu, a raznolikost osigurati minerale i vitamine.
▪ Rižu, tijesto i bijeli kruh zamijenite cijelovitim žitaricama, kruhom sa sjemenkama i integralnom tjesteninom.
▪ Pripremajte ribu, piletinu i puretinu, umjesto crvenog mesa. Budite maštoviti i kombinirajte mesne obroke sa šarenim povrćem.
▪ Pizzu, hamburgere i tople sendviće smanjite. Hranu koju djeca vole nemojte potpuno izbaciti s menija, a umjesto čipsa napravite kokice ili slane štapiće.

I na kraju, da bi djeca jela zdravije, potrebno je puno edukacije, a ne zabrane, jer se njima ništa ne postiže. Zajedno promijenite prehrambene navike u cijeloj obitelji!
 

 

 

preskoči na navigaciju