Svjetski dan šećerne bolesti – 14.11.

Autor: Maja Puc, 19. 11. 2019.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti prošli tjedan smo odradili različite edukativne aktivnosti vezane uz tu bolest u našoj školi. Obzirom na sve veći broj oboljelih od dijabetesa tip 1., edukativne aktivnosti su bile usmjerene prema osvješćivanju učenika o pojmovima koji su usko vezani uz dijabetes, zdravu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost. Dio te populacije prisutan je i u našoj školi pa je potrebno raditi na senzibilizaciji učenika s oboljelima kao i njihovo prihvaćanje u društvu kao ravnopravnima i jednakima. Praksa je pokazala kako se bojimo onoga što ne znamo, a nažalost to neznanje može jednog dijabetičara stajati života.  Ponavljanje naučenog „slatkoj učenici“ odnosno dijabetičarki daje podršku u svakodnevnoj borbi s obrocima, mjerenjima šećera, davanju inzulina i vježbanju, a njezinim učiteljima i roditeljima sigurnost.

Učenici osmih razreda, članovi grupe „Ljubitelji prirode“ su održali kratki obrazovni igrokaz o samoj bolesti - metaboličkom poremećaju organizma učenicima sedmih i osmih razreda te ih uputili o zdravom načinu života kao obliku prevencije bolesti u starijoj životnoj dobi odnosno dijabetesu tip 2. Ove školske godine naglasak je bio na doručku kao zdravom obroku za početak dana i očuvanju zdravlja.

Učenike je u holu dočekala izložba. Izložba je sadržavala prehrambene proizvode koje učenici najčešće konzumiraju u školi sa izvaganom količinom šećera koju ti proizvodi sadržavaju i plakate s osnovnim pojmovima vezanim uz dijabetes. Članovi „Ljubitelji prirode“ pod vodstvom učiteljica Maje Puc i Klaudije Aušperger izvagali su količinu šećera koja se nalazi u tim prehrambenim proizvodima kako bi im ukazali na razliku između zdravog obroka u obliku npr. voća i nezdravog u obliku npr. smokija. Cilj izložbe je skretanje pozornosti učenika na zdravu prehranu i tzv. “tanjur zdrave prehrane“ koji nam savjetuje koliki omjer ugljikohidrata, bjelančevina, masti i vode trebamo svakodnevno unositi u naš organizam.

Također smo ih poticali na redovitu tjelovježbu jer je u društvu sve veći broj mladih osoba koje zbog i najblažih zdravstvenih poteškoća odustaju od vježbanja umjesto da ju prilagode sebi i svojim potrebama.

Učiteljice Maja Puc i Klaudija Aušperger