Projekt DRVOKOD

Autor: Maja Puc, 18. 6. 2019.

Učenici sedmih razreda, polaznici dodatne nastave iz Biologije su tijekom svibnja i lipnja uz vodstvo učiteljica Maje Puc i Anamarije Lipak sudjelovali u projektu „Drvokod“. Cilj projekta je označavanje vrste drveća i grmlja QR kodovima kako bi učenici i svi zainteresirani na jednom mjestu uz pomoć mobitela mogli doći do podataka koji su karakteristični za pojedino drvo. Uz našu školu u ovaj je projekt uključeno još 13 škola Bjelovarsko-bilogorske županije.

Idejni autori projekta „Drvokod“ su učitelji Bernarda Musović i Branko Raičković iz IV. osnovne škole Bjelovar u suradnji s izdavačkom kućom Profil-Klett uz čiju pomoć smo i realizirali ovaj projekt u našoj školi.

Aktivnosti projekta su provedene kroz terensku nastavu na području školskog dvorišta gdje se nalaze svi primjerci drveća i grmlja koje su učenici upoznali i fotografirali te učioničku nastavu gdje su uz pomoć fotografija određivali i objašnjavali znanstveno nazivlje biljnih vrsta, elektronički obilježili svako drvo te sudjelovali u uređivanju web stranice na kojoj se nalaze svi podatci vezani za pet određenih vrsta drveća i grmlja našeg školskog dvorišta (https://bjelovar1.drvokod.eu/).

Važnost ovoga projekta je stjecanje i proširivanje znanja o biljnom svijetu, razvijanje interesa prema praktičnom radu putem korištenja i primjena suvremenih tehnologija i što je najvažnije, učiniti nastavu zanimljivijom.

Projekt ćemo nastaviti i u sljedećoj školskoj godini te uključiti još više zainteresiranih učenika.