2016-08-23 14:11:56 Realizacija ŠPP-a u 2015./2016. Ponovno smo bili vrijedni! Namjena Školskog preventivnog programa je usmjeravanje učenika na društveno prihvatljive oblike ponašanja, promicanje zdravih stilova života, odgoj zdravih osoba sposobnih za nošenje sa životnim iskušenjima, a to sve pridonosi povećanju sigurnosti u odgojno obrazovnim ustanovama i prevenira određene oblike poremećaja u ponašanju.
Osim direktnog preventivnog rada s učenicima i roditeljima koji se odvijao kroz nastavne predmete i kroz neposredni rad u razredu i individualno od strane učitelja i stručnih suradnica, donosimo konkretne aktivnosti koje su se provodile tijekom školske godine 2015./2016. 'Poštujte naše znakove' U okviru Školskog preventivnog programa, u prvim razredima matične i područnih škola, prvi dan nastave, 7. rujna 2015., djelatnici Postaje prometne policije Bjelovar, održali su kratko predavanje (15-ak minuta) na temu 'Poštujte naše znakove' te 'Djeca, prijatelji u prometu' i prikazala prigodni film i podijelili promotivne materijale te reflektirajuće marame. Na jednostavan način, djeca su educirana o pravilnom sudjelovanju u prometu, kretanju pješaka i sl.
Hrvatski olimpijski dan, 10. 9. 2015. Hrvatski olimpijski dan obilježili smo 10. rujna 2015. (četvrtak). Učenici i učitelji odjenuli su bijele majice kao simbol mira, sporta,prijateljstva i poštene igre. Učitelj TZK Saša Ćurčić s učenicima u holu matične škole pripremio je izložbu sportskih odličja našeg Školsko sportskog društva "Prva" kako bi učenike potaknuo na uključivanje u sportski život. Učenici drugog i trećeg razreda posjetili su sportsku manifestaciju na središnjem gradskom trgu,a učenici Univerzalne sportske škole bili su aktivni sudionici te manifestacije. U ZDRAVOM TIJELU ZDRAV DUH - moto je kojim se svi pozivaju na bavljenje sportskim aktivnostima.
Svjetski dan prve pomoći, 12. 9. 2015. S ciljem širenja svijesti o važnosti i značaju znanja i vještina za pružanje prve pomoći, razrednici su, na satu razrednika, a u okviru ŠPP-a i ZO-a, ovoj temi posvetili pažnju. Na raspolaganju su imali plakate koje su mogli iskoristiti za predavanje/prezentaciju/radionicu. Nakon provedenih aktivnosti, plakati su postavljeni na vidljivo mjesto u svim školama.
Svjetski dan srca, 26. 9. 2015. Učenici 7. c razreda (4 učenice i 4 učenika), 1. OŠ Bjelovar, sudjelovali su u programu obilježavanja Svjetskog dana srca, 26. 9. 2015. Učenici su sudjelovali u štafeti osnovnih škola koja je počela u 10 sati. Za sudjelovanje su dobili medalje od župana i gradonačelnika. Učenike je vodio učitelj Saša Čurčić.
Solidarnost na djelu 2015. Na području grada Bjelovara kao i cijele RH , 15. listopada 2015., provela se velika humanitarna akcija "Solidarnost na djelu 2015. " u organizaciji Crvenog križa. Naša škola već dugi niz godina sudjeluje u ovoj humanitarnoj akciji kojom građani iskazuju dobrotu darivanjem hrane, novca, odjeće i obuće. Ekipe naših učenika aktivista matične i svih područnih škola u četvrtak, 15. listopada obišli su domove građana u vremenu od 12,00 do 18,00 sati, obilježeni oznakom Crvenog križa, prikupljali su novac u upisnom području matične i područnih škola. U Akciji su sudjelovali učitelji područnih škola, a povjerenik akcije i član stožera za našu školu bila je učiteljica Tatjana Somer.
Svjetski dan hrane i Svjetski dan kruha U svim našim područnim školama održane su aktivnosti povodom Dana kruha i Dana jabuke. Učenici i učiteljice imali su pune ruke posla pripremajući ukusne slastice od jabuka. Učenici 2. a razreda iz Novih Plavnica nisu skrivali zadovoljstvo uspjehom u pečenju pite od jabuka, a učenici 4. a razreda prezentirali su proizvode od kruha koje su svi uslast pojeli. U sklopu obilježavanja ovih dana, Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, poslao je prigodne letke s tematikom smanjenja unosa soli u svakodnevnoj prehrani, a u okviru Strateškog plana za smanjenje unosa soli u prehrani. Svim učiteljima tom su prilikom podijeljeni dobiveni letci kako bi ih mogli koristiti u daljnjem radu i edukaciji učenika.
Nacionalna edukacija djece u području zaštite i spašavanja, 11. 11. 2015. Državna uprava za zaštitu i spašavanje Područni ured za zaštitu i spašavanje provodi Nacionalnu edukaciju djece u području zaštite i spašavanja. Cilj edukacijeje upoznati učenike s ponašanjem u izvanrednim situacijama; predstaviti službe zaštite i spašavanja (vatrogasci, policija, hitna medicinska pomoć, hrvatska gorska služba spašavanja; upoznati učenike s jedinstvenim europskim brojem za hitne službe 112). Predavanjem su bili obuhvaćeni učenici 2. razreda matične škole. Predavanje se održalo u školskoj knjižnici u srijedu, 11. 11. 2015. - 1.školski sat.
'Zajedno više možemo' Tijekom školske godine ostvarena je suradnja sa MUP-om pa su tako u sklopu potprograma "Prevencija i alternativa" koji je dio preventivnog projekta "Zajedno više možemo", policijski službenici su, tijekom 11. mjeseca, održali predavanja za učenike 6.-ih razreda u vrijeme satova razrednika na kojima su učenike upoznali s problemom ovisnosti, vandalizma i sl. Glavni je cilj je prevencija ovisnosti i negativnih ponašanja, stvaranje prijateljskog i partnerskog odnosa policije i javnosti, upoznavanje s načinom rada policije i policijskom tehnikom te ukazivanje na mogućnosti kvalitetnijeg ispunjenja slobodnog vremena učenika bavljenjem izvanškolskim aktivnostima. Preventivni projekt „Zajedno više možemo“- Potprogram „Mogu ako hoću 1“
U okviru Preventivnog projekta „Zajedno više možemo“, Potprograma „Mogu ako hoću 1“ PU BB, u srijedu, 13.travnja 2016.godine u prostoru Policijske postaje Bjelovar održano je predavanje za učenike četvrtih razreda. Cilj ovog projekta je prevencija ovisnosti i negativnih ponašanja, stvaranje prijateljskog i partnerskog odnosa policije i djece, upoznavanje s načinom rada policije i policijskom tehnikom, te ukazivanje na mogućnosti kvalitetnijeg ispunjenja slobodnog vremena učenika.
Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti, 16. 11. 2015. U 1. osnovnoj školi Bjelovar u ponedjeljak, 16. 11. 2015. održan je projekt u okviru Školskog preventivnog programa pod nazivom 'Rano otkrivanje dijabetesa'. Cilj projekta bio je provesti edukaciju učenika o pravilnoj prehrani i važnosti redovite tjelovježbe te simptomima dijabetesa s ciljem prevencije dijabetesa i prepoznavanja simptoma dijabetesa, mjerenje vrijednosti GUK-a i komparacija sa normalnim vrijednostima, senzibilizacija društva o porastu učestalosti DM1, posebno u doba puberteta, senzibilizacija učenika prema učenicima koji imaju dijabetes. Projektne aktivnosti obuhvatile su učenike svih razreda, od 1. do 8. i matične i područnih škola. Učenici razredne nastave sve su aktivnosti proveli prvi i drugi školski sat, a učenici predmetne nastave prva tri školska sata. U sklopu projekta provedena je anketa među učenicima o prehrambenim navikama i poznavanju dijabetesa. Svaki učenik dobio je jabuku za međuobrok. Projektne aktivnosti obuhvaćale su radionice za učenike razredne nastave-bojanje bojanke 'Dijete kao i ti' (Udruga 3L), izradu 'zdravog tanjura', čitanje slikovnica 'Slatka Ana' (Samija Ropar), 'Lana uči o dijabetesu' (Alyssa Coombs),'I ja imam šećernu bolest' (Sanofi Diabetes i HSDU), gledanje crtanog filma 'Danica i sova dijabetičarka' (HRT) te filma 'Dječja posla' (Udruga 3L) i 'Lenny objašnjava dijabetes'), kratku tjelovježbu između aktivnosti, pjevanje pjesmica o zdravoj hrani Zabočkih mališana (Društvo naša djeca zabok) 'Ne treba nam šećer', 'Zdravo puno više'. U sklopu projektnih aktivnosti za učenike predmetne nastave patronažne sestre Opće bolnice Bjelovar mjerile su šećer u krvi, tjelesnu masu i visinu te izračunavale indeks tjelesne mase svim učenicima čiji su roditelji potpisali suglasnost, učenici su odslušali predavanja Ivanke Fehir Radanović , dr. med. spec. ped., subspecijalist pedijatrijske kardiologije iz Opće bolnice bjelovar na temu 'Dijabetes: simptomi i kako ga prepoznati' dr. sc. Dijane Mayer, dr. med. iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Službe za školsku i adolescentnu medicinu na temu zdrave prehrane, prevencije dijabetesa i rizičnih čimbenika. Učenici su izradili 'zdravi tanjur' te piramidu zdrave prehrane, imali su i kratku tjelovježbu između aktivnosti, ispunjavali su kviz, osmosmjerku i premetalicu na temu pravilne prehrane. Patronažne sestre u sklopu projekta održale su i predavanja o pravilnoj prehrani i dijabetesu svim učenicima predmetne nastave u matičnoj školi i područnoj školi Ciglena na satima razrednika tijekom 11. mjeseca 2015. Projekt je podržan od strane Ministarstva zdravlja te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Rezultati mjerenja i anketa bit će dostupni na uvid roditeljima. Brojčani podaci bit će diseminirani na Učiteljskom vijeću te u sklopu stručnog usavršavanja patronažnih sestara.
Odgovorno spolno ponašanje – prevencija spolno prenosivih bolesti Stop AIDS, 1. 12. 2015. Šesnaestu godinu za redom u 1. OŠ Bjelovar održao se projekt "STOP AIDS". Ove godine ostvarena je i međunarodna suradnja. Učenici su učiteljima i učenicima dijelili crvene mašnice (utorak, 1. 12. 2015.) u zamjenu za dobrovoljni novčani prilog koji se iskoristio za nabavku potrebnog materijala i donaciju udrugama za zaštitu napuštenih životinja. U svim 7. i 8. razredima, učenici 7. i 8. razreda, izveli su 'Scenski stroj' s porukama prevencije AIDS-a i ostalih spolno-prenosivih bolesti. Realizatori aktivnosti su pedagoginja Zdenka Brebrić te članovi grupe 'Znatiželjnici' i učiteljica Branka Puc te članovi grupe 'Ljubitelji prirode'.
Projekt 'Zdrav za 5' I. OŠ Bjelovar sudjeluje u projektu 'Zdrav za 5'. Svrha Projekta je prevencija ovisnosti te promocija prosocijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži; podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline; podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti. Ciljana skupina su učenici 8. razreda. I ove godine su razrednicima 8. razreda, u mjesecu borbe protiv ovisnosti (15. 11. – 15. 12.) bile dostupne PPT prezentacije s bilješkama za sat razrednika, s temama 'Alkohol', 'Droga' i 'Kocka' te knjižice u PDF formatu s istim temama.
Projekcija filma 'Razmisli – treba znati stati' 27. ožujka 2015. (petak) s početkom u 12.30 u Domu kulture Bjelovar održala se projekcija edukativnog filma „Razmisli – treba znati stati“ (autor filma: Robert Knjaz, nastavni materijal za edukaciju u sklopu zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama, a nastao je u suradnji sa Agencijom za odgoj i obrazovanje i Zagrebačkom pivovarom). Projekciju su organizirale županijske voditeljie za stručne suradnike pedagoge i za školske preventivne program uz podršku Bjelovarsko-bilogorske županije i Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, a uz preporuku Agencije za odgoj i obrazovanje. Suradnik u organizaciji je Bjelovarska udruga za edukaciju i motivaciju BUDEM. Poslije filma učenicima se obratila dr. med. specijalist hitne medicine Slobodanka Keleuva (pomoćnica ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba) te komičar i voditelj Mario Petreković. Na projekciju je išlo 25 učenika 7. i 8. razreda matične škole u pratnji učiteljice Željke Šunjić.
'Mir i dobro' Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska i ove godine provodila je preventivnu akciju „Mir i dobro“ u svrhu sprječavanja zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava, s ciljem povećanja opće sigurnosti građana i postizanja javnog reda i mira. Tijekom blagdana policija je pojačano kontrolirala nedozvoljenu prodaju i upotrebu pirotehničkih sredstava. Na području zatvorenog i vanjskog prostora I. osnovne škole Bjelovar (matična i područne škole) tijekom školske i nastavne godine, blagdana i učeničkih praznika nije dozvoljena upotreba pirotehničkih sredstava, a nepoštivanje podliježe Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Dan ružičastih majica
Dan ružičastih majica obilježili smo 24.2.2016. na način da su svi učenici pozvani da u školu dođu u ružičastim majicama ili nekom drugom odjevnom predmetu/detalju ružičaste boje. Na satu razrednog odjela petih razreda razrednici su obradili temu nenasilnog rješavanja sukoba a tijekom 5.-og školskog sata svi učenici 5.-ih razreda slikali su se u holu škole napravivši veliko ružičasto srce svojim tijelima.
Radionice „Sigurno surfanje- stop nasilju i govoru mržnje na internetu“ Uključili smo se u projekt Hrabrog telefona vezan za poučavanje učenika o sigurnom korištenju interneta. Svim razrednicima podijeljena je radionica za učenike 5.-8.razreda koju su mogli provesti na satu razrednog odjela, a bili su dostupni i dodatni materijali ( brošure, memo).
Obilježavanje Međunarodnog dana obitelji, 15. svibnja 2016. godine
Na satovima razrednih odjela i/ili ostalih nastavnih predmeta u svim razredima od 9. do 20. 5. održale su se brojne radionice, pričaonice, parlaonice na temu obiteljskog života (npr. izađivani su straničnici (bookmarkeri) sa porukama za članove obitelji (što očekujem od mame, tate, bake, sestre…; što je za mene obitelj…, učenici su kod kuće sa članovima obitelji izrađivali svoje obiteljsko stablo, a na satu RO postavljali izložbu u razredu itd.)U sklopu obilježavanja tog dana održala se je i naša već tradicionalna priredba za članove obitelji u Domu kulture 20. 5. 2016. povodom Dana škole – Majčinog dana.
„Problem je manji kada se dijeli“- aktivnosti Hrabrog telefona
U suradnji s Hrabrim telefonom, uključili smo se u provedbu aktivnosti „Problem je manji kada se dijeli“ namijenjen edukaciji djece o dječjim pravima i informiranju o mogućnosti anonimnog i besplatnog dobivanja podrške Hrabrog telefona za djecu.
Aktivnost se provodila nacionalno u svim višim razredima osnovnih škola tijekom svibnja 2016. na način da razrednici provedu radionicu na jednom satu razrednika. Radionicu su osmislili djelatnici Hrabrog telefona a cilj je promocija dječje linije Hrabrog telefona na satovima razredne zajednice.
Humanitarna akcija za skloništa za napuštene životinje „Vau-vau, amigo!“- svibanj, 2016. ( Organizatorica i voditeljica: pedagoginja i kolegica Puc) Prikupili smo dosta konzervi, vrećica hrane, a nismo zaboravili ni igračke.. Prvašići su pravi humanitarci! Uz hranu, prikupili smo i 155, 00 kn. Najviše skupili: 1.b i 2.a
Prevencija elektroničkog i vršnjačkog nasilja Svim roditeljima, razrednici su, na roditeljskim sastancima, podijelili letak 'Vršnjačko nasilje (bullying) i elektroničko nasilje (cyberbullying)'-letak za roditelje i prosvjetne djelatnike koji su izradile stručne suradnice, letak 'Vršnjačko nasilje' te letak 'Seksualno nasilje'. Protokoli i pravila postupanja kojima se preveniraju rizična ponašanja učenika, a provodili su se tijekom 1. polugodišta školske godine 2015./2016.: PRAVILA POSTUPANJA U SLUČAJU VRŠNJAČKOG SUKOBA I NASILJA TE PONAŠANJA KOJA UGROŽAVAJU SIGURNOST (pedagoginja Zdenka Brebrić, mr.)
Projekti i aktivnosti koji potiču učeničku socijalizaciju i proaktivna ponašanja a provodili su se tijekom školske godine 2015. / 2016.:
Projekt usustavljivanja školske i razredne discipline- mr. Zdenka Brebrić, Ana Zoger. Tijekom 1. polugodišta školske godine 2015./2016. projekt 'Usustavljivanje školske i razredne discipline' odvijao se kroz ukupno održanih 3 kolegija RN (1. 10. 2015., 2.11. 2015. i 1. 12. 2015.) i ukupno održanih 3 kolegija PN (5. 10. 2015., 3. 11. 2015., 2. 12. 2015.) na kojima su stručne suradnice i članovi razrednih vijeća pojedinačno za svakog učenika dogovarali metode i postupke rada, poduzimali korake da se neprimjerena ponašanja spriječe i da se učenicima pomogne u rješavanju njihovih problema. U drugom polugodištu kolegiji su se održali 29.2.2016., 29.3.2016., 28.4.2016. i 31.5.2016. (RN) te 25.2.2016, 27.4.2016. i 30.5.2016. (PN). Projekt „Socijalna slika učenika u razrednom odjelu“ –svi razredni odjeli tijekom prvog polugodišta osim 1. razreda. Nositelji: pedagoginja Zdenka Brebrić, razrednici.
Bjelovar, lipanj 2016. Voditeljica ŠPP-a Stručna suradnica Ana Zoger, prof. |
I. osnovna škola Bjelovar |