Razveselismo stanovnike „Šape“ i „El Amiga“
Autor: Mirjana Ištef, 31. 10. 2012.

4. listopada 2012. skupina biologa 1.osnovne škole Bjelovar pod vodstvom učiteljice Branke Puc obilježila je Dan zaštite životinja akcijom sakupljanja novčanih priloga, hrane i stare, dotrajale odjeće koja nama više ne treba, a koja će u skloništima za napuštene životinje u nastupajućim, hladnim mjesecima dobro doći.

Jedan dio sakupljene hrane odvezli smo školskim kombijem 18. listopada 2012. u Društvo za zaštitu životinja „Šapa“. Kada smo stigli, dočekalo nas je glasno lajanje pasa koji su bili oduševljeni vidjevši toliko djece. S osmijehom su nas ugostili voditelji Društva koji su nam rekli nekoliko riječi o tome kako njihovo sklonište ne uspavljuje životinje, kako trenutno brinu za 102 psa, da pas mora biti prijavljen kod komunalnog redara te da moraju biti čipirani. Na odlasku su nam zahvalili na prikupljenoj hrani i staroj odjeći kojom će zimi oblagati kaveze.

Sljedećeg smo dana ostatak hrane odvezli skloništu za životinje „El Amigo“. Sklonište nas je očaralo. Psići imaju poseban dio u skloništu koji nosi naziv ,,Vrtić“, a odrasli psi su malo dalje u velikim kavezima obloženima slamom. Ugostili su nas veseli domaćini koji su nas uputili u rad skloništa. Doznali smo da pse puštaju izvan kaveza u grupama kako se međusobno ne bi potukli i ozlijedili te kako bi ih mogli prebrojiti i uvjeriti se da su svi ondje. U skloništu imaju pse stare od tek tri dana pa do onih najstarijih.

Posjet skloništima nas je oduševio, ali što je s onim psima koje skloništa ne uspiju udomiti? Oni ostaju sami, prepušteni na milost i nemilost svijeta.

Anamarija Benkus, 7.b