Vijesti i novosti
Natjecanje u čitanju naglas - školska razina
Autor: Danica Popilovski Topalović, 14. 10. 2013.

NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS  - MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2013.

U povodu Europske godine čitanja „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“ organizira se akcija Natjecanje u čitanju naglas za učenike 3. – 8. razreda osnovnih škola u svim gradovima Republike Hrvatske.

ŠKOLSKA RAZINA NATJECANJA

Na školsku razinu natjecanja prijavilo se 20 učenika razredne i predmetne nastave.

U prvoj kategoriji za učenike 3. – 5. razreda natjecat će se 8 učenika, dok će se u drugoj kategoriji – za učenike 6. – 8. razreda natjecati 12 učenika.

Prosudbeno povjerenstvo:

I. kategorija natjecanja:

1. Danica Popilovski Topalović – predsjednica povjerenstva
  2. Mirjana Ištef – član
  3. Mirjana Pinter – član

II. kategorija natjecanja:

1. Sanela Derges – predsjednica povjerenstva
  2. Zdenka Brebrić – član
  3. Katica Vegh - član

Prosudbeno povjerenstvo će  izabrati tri najbolja učenika svake kategorije koji će sudjelovati na gradskoj/općinskoj razini natjecanja.

KRITERIJI OCJENJIVANJA: Kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovijetnost, izražajnost u nastupu, složenost teksta, razumijevanje pročitanog, sveukupni dojam.

Školsku razinu natjecanja provest ćemo 22. 10. 2013. godine prema VREMENIKU:

09.45 – 10.00             Dolazak učenika koji se natječu u I. kategoriji u školsku knjižnicu

10.00 – 11.00             I. kategorija natjecanja

11.00 – 11.30             Izbor najboljih učenika

11.30                          Proglašenje pobjednika u I. kategoriji

11.45 – 12.00             Dolazak učenika koji se natječu u II. kategoriji u školsku knjižnicu

12.00 – 13.30             II. kategorija natjecanja

13.30 – 14.00             Izbor najboljih učenika

14.00                          Proglašenje pobjednika u II. kategoriji

PRAVILA NATJECANJA:

Natjecatelji predstavljaju knjigu po vlastitom izboru (uz preporuku učitelja mentora). U obzir dolaze prozna, poetska i dramska djela hrvatske i stranih književnosti, primjerena uzrastu natjecatelja.

• Predstavljanje djela traje maksimalno 8 minuta (može i kraće ako komisija prosudi da je dovoljno da steknu dojam i prosudbu).
  • U prve 3 minute natjecatelj treba usmeno obrazložiti svoj odabir (zašto je odabrao baš tu knjigu) na što inovativniji i kreativniji način bez korištenja tehnike.
  • Ostalih 5 minuta predviđeno je za izražajno čitanje naglas.