Ovaj mjesec: 2028

Zvuci Bilogore
Autor: Tatjana Landsman, 22. 12. 2012.

Na satu glazbene kulture učenici 5.c razreda upoznali su se s tradicijskim bilogorskim instrumentima ugostivši Matiju Šabarića, člana KUD VelikoTrojstvo.

Dana 20. prosinca 2012. godine na sat glazbene kulture došao je gost, gospodin Matija Šabarić, član KUD-a Veliko Trojstvo i Nova Rača. Do suradnje je došlo zahvaljujući zalaganju učenika Stjepana Fijačka.

Na predhodnim satovima glazbene kulture učenici su učili o folkloru, a sada su imali priliku uživo vidjeti i čuti tradicijske instrumente bilogorskog kraja – dvojnice, mrgudalo, tamburu samicu i bilogorske dude. Učenici su naučili kako se instrumenti izrađuju i sviraju. Posebno su bili oduševljeni kada su i sami imali priliku pokušati svirati.

Razgovaralo se i o starim običajima u Bilogori, a učenici su pričali koji su se običaji, vezani uz Božić, zadržali i u njihovim obiteljima.

Učenicima se najviše svidjela pjesma vezana uz običaj proslave blagdana Đurđeva koju su vrlo lako i brzo naučili. Sat je završio pjesmom u odličnom raspoloženju.

Učiteljica glazbene kulture

Danica Barišić

Zvuci Bilogore
Autor: Tatjana Landsman, 22. 12. 2012.

Učiteljica glazbene kulture

Danica Barišić