« Srpanj 2024 »

Festival znanosti 2024.
Autor: Maja Puc, 7. 5. 2024.

I ove godine je naša škola aktivno sudjelovala u organizaciji i provođenju Festivala znanosti u Bjelovaru od 22. do 27. travnja 2024. godine.

Festival znanosti, koji se kontinuirano organizira u Hrvatskoj od 2003. godine, ima za cilj približiti znanost široj javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima u području znanosti, poboljšati percepciju znanstvenika u javnosti te motivirati mlade ljude za istraživanje i stjecanje novih znanja. Središnja tema ovogodišnjeg Festivala znanosti je "INTELIGENCIJA", a održavao se na čak 36 lokacija diljem Hrvatske.

Učiteljice matematike Jela Galunić i Sanja Trulec su održale dvije radionice iz matematike pod nazivima "Escape room" i "Logičke mozgalice", koje su se fokusirale na poticanje razvoja logičko-matematičke inteligencije kod učenika. Ove interaktivne radionice su bile osmišljene kako bi potaknule učenike na rješavanje različitih logičkih zadataka i mozgalica, šifriranje i dešifriranje poruka, snalaženje u prostoru prema zadanim uputama te na primjenu kombinatorike i drugih matematičkih vještina.

Učiteljica kemije Klaudija Aušperger je održala radionice iz kemije pod nazivom "Kemijski brain box" i "Pogodi i dokaži, tko sam!".

Radionica "Kemijski brain box" pružila je sudionicima zabavno iskustvo učenja putem igre. Kroz niz kemijskih pojmova prikazanih na karticama, sudionici su vježbali pamćenje i istovremeno usvajali nove informacije iz područja kemije. Ova interaktivna igra potaknula je timski rad i suradnju među sudionicima.

U radionici "Pogodi i dokaži, tko sam!" sudionici su imali priliku eksperimentalnim radom upoznati svojstva kisika te riješiti zadanu kemopitalicu:

„Nema boje, niti ne miriše.

U našem tijelu ima ga najviše.

U zraku, u vodi svugdje ga ima,

a za život potreban je svima.“

Učiteljica prirode i biologije, Maja Puc je održala radionicu pod nazivom "Otkrijte tajne svoje super moći". Kroz raznolike interaktivne zadatke, sudionici radionice su upoznali tajanstvene mehanizme mozga te saznali što je potrebno učiniti kako bi mozak optimalno funkcionirao. Kroz igru i zabavu, naglasak je bio na važnosti zdravih navika i njihovog pozitivnog utjecaja na funkciju mozga. Sudionici radionice su bili potaknuti na aktivno sudjelovanje u brizi o vlastitom mentalnom zdravlju, shvaćajući koliko je važno njegovati svoj um kako bismo ostvarili svoj puni potencijal.

Učiteljice Klaudija Aušperger i Maja Puc su održale i dvije radionice u Dječjem vrtiću Bjelovar - "Mozak u akciji" i "Kemičari u akciji - otkrivajmo tajne mozga" u kojima su sudjelovali polaznici vrtića.

Na radionici "Mozak u akciji", djeca su kroz kreativnu izradu modela mozga upoznala njegovu građu i važnost. Kroz igru, pitalice i zagonetke, razvijali su vlastite kognitivne sposobnosti, istovremeno učeći o važnosti brige o vlastitom mentalnom zdravlju.

Uz radionicu "Kemičari u akciji - otkrivajmo tajne mozga", sudionici su metodom igre otkrivali osnovne kemijske pojmove. Korištenjem logičkih igara poput mozgalica, labirinta, puzzla i memori kartica, djeca su trenirala mozak na zabavan način, potičući ga da koristi različite načine rješavanja problema.

U sklopu Festivala znanosti, učenici, zaposlenici i svi posjetitelji naše škole mogli su pogledati i aktivno sudjelovati u interaktivnoj izložbi "Zagonetna škola", koju su pripremile učiteljice Klaudija Aušperger i Maja Puc. "Zagonetna škola" je bila prava poslastica za sve ljubitelje izazova i zagonetki, pozivajući posjetitelje na uzbudljivo putovanje kroz labirint pitalica, zagonetki, rebusa i drugih mozgalica.

Na kraju avanture, posjetitelji su bili nagrađeni slatkom poslasticom za svoj trud i uspješno rješavanje svih mozgalica.

Hvala svima koji su nam se pridružili i ove godine na Festivalu znanosti i doprinijeli čaroliji znanja i inteligencije. Radujemo se budućim sličnim događajima i novim prilikama za zajedničko istraživanje i učenje.

#festivalznanosti

#festivalznanostibjelovar

Festival znanosti 2024.
Autor: Maja Puc, 7. 5. 2024.

„Nema boje, niti ne miriše.

U našem tijelu ima ga najviše.

U zraku, u vodi svugdje ga ima,

a za život potreban je svima.“

#festivalznanosti

#festivalznanostibjelovar