Sedmaši ponovno na "Spikaonici"
Autor: Tatjana Landsman, 27. 11. 2017.

22. studenoga 2017.  članice  školskog Čitalačkog kluba,  učenici 7. b i 7. razreda PŠ Ciglena sudjelovali su u pratnji svojih učiteljica Hrvatskog jezika Sanele Derges, Jasne Kalem i Sanje Sabljak na još jednoj „Spikaonici“. Redovni je to program koji za učenike 7. i 8. razreda organiziraju djelatnice Dječjeg odjela Narodne knjižnice Petar Preradović, a čiji je cilj potaknuti učenike na promišljanje o aktualnim društvenim događanjima, naučiti ih diskutirati i približiti ih knjižnici kao mjestu na kojem se čita i razgovara.

Ovoga puta tema je bila „Djevojčice danas“. Učenici su mogli čuti o životu nekih djevojčica koje su svojim angažmanom promijenile sliku društava u kojima žive, kao i o neravnopravnom položaju koji one imaju u nekim drugim društvima. Razgovaralo se o stereotipima u odnosu na djevojčice i dječake, a osim naših učenika, u razgovoru su sudjelovali i učenici IV. I V. osnovne, kao i gošće: Jana Brestovečki, bivša dječja gradonačelnica, Mirjana Skukan, školska psihologinja III. OŠ Bjelovar i gospođa Barbara Vukalović, policijska službenica za prevenciju PU Bjelovarsko-bilogorske.

Učenici su iznoseći vlastita mišljenja zaključili da su sretni što je u našoj zemlji osigurana zakonska jednakost muškaraca i žena, ali u praksi još uvijek postoje stereotipi o izgledu, ponašanju, odijevanju i poslovima koje bi trebali obavljati dječaci i djevojčice.

Posebnu pohvalu svojim zrelim zaključivanjem i elokventnošću zavrijedila je članica Čitalačkog kluba Tina Malogorski, a organizatoricama još jedne „Spikaonice“, knjižničarkama Branki Mikačević i Tatjani Petrec  zahvaljujemo na izvrsnoj suradnji i još jednoj kreativnoj i zanimljivo osmišljenoj „Spikaonici“. Ovakvim programima mnogo uspješnije ostvarujemo odgojne i obrazovne ciljeve kurikuluma Hrvatskog jezika i Građanskog odgoja.

Sedmaši ponovno na "Spikaonici"
Autor: Tatjana Landsman, 27. 11. 2017.