Učenici 1.b MŠ u posjetu Zagreb filmu
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 10. 3. 2016.

Učenici 1.b MŠ sa svojom učiteljicom mr. Natašom Ljubić Klemše posjetili su Zagreb film, jedinu hrvatsku ustanovu čija je osnovna djelatnost proizvodnja filma. Posjet je realizan kao projektna aktivnost unutar projektnog ciklusa Erasmus+ KA2 projekta "English Learning Friends".

Ustanova "Zagreb film" osnovana je 1953. godine. Osnovna joj je djelatnost bila proizvodnja animiranih filmova. Do danas je proizvela više od 600 animiranih, 14 igranih, oko 600 dokumentarnih filmova, 800 reklamnih spotova, 600 naslova edukativnih filmova i 30.000 metara arhivskog materijala o gradu Zagrebu te 30 sati materijala na vrpcama. Do sada je "Zagreb film" dobio više od 400 nagrada na festivalima širom svijeta. Među njima je i nagrada američke filmske akademije Oscar 1961. - za film Dušana Vukotića "Surogat".

Danas "Zagreb film" posluje na tri lokacije. Dvije su posjetili učenici 1.b.

U studijima u Savskoj učenici su vidjeli kako se danas rade animirani filmovi, pomoću moćnih uređaja - računala koji su zamijenili dosadašnje crtanje na papiru. Pri tome računala nisu umanjila vrijednost autorovog crteža već su mu olakšala rad. Vidjeli su i kako se snima lutka film te upoznali sve faze izrade takvog filma i vidjeli studija u kojima se izrađuje scenografija, kulise, likovi te gdje se film snima.

Na drugoj su lokaciji, na Akademiji likovnih umjetnosti, u malom kinu, gledali dokumentarni film o "Zagreb filmu" nekada. Učenici su vidjeli kako se nekada izrađivao animirani film, čuli su koliko je ljudi radilo na jednoj filmu i koliko je to vremenski trajalo. Potom su odgledali najpoznatiji htrvatski animirani film "Profesor Baltazar" te animirani film "Tri lutalice" koje do sada učenici nisu gledali.

U ime I. osnovne škole Bjelovar srdačno zahvaljujemo "Zagreb filmu", g. Ivi Pariću i g. Dragi Prokopcu te dragim animatorima koji su nas ugostili i proveli kroz povijest hrvatskog animiranog filma i Zagrebačke škole crtanog filma te nam pokazali kako raditi crtiće i omogućili nam da i sami probamo crtati i animirati na računalima.

NEKAD:

SADA:

Učenici 1.b MŠ u posjetu Zagreb filmu
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 10. 3. 2016.

Danas "Zagreb film" posluje na tri lokacije. Dvije su posjetili učenici 1.b.

NEKAD:

SADA: