Ovaj mjesec: 1912

Ugostili smo učitelja iz Republike Češke
Autor: Tatjana Landsman, 9. 12. 2015.

U petak, 4. prosinca na nastavu češkog jezika i kulture došao je naš dragi gost, učitelj Luděk  Korbel iz Republike Češke. Učenike nižih razreda upoznao je s češkim običajima vezanim uz blagdan Svetog Nikole.

V pátek, 4. prosince na hodiny českého a jazyka a kultury přišel náš milý host, pan učitel Luděk Korbel České republiky. Žáky prvního stupně seznámil se zvyky spojenými s Mikulášem.

U petak, 4. prosinca na nastavu češkog jezika i kulture došao je naš dragi gost, učitelj Luděk  Korbel iz Republike Češke. Učenike nižih razreda upoznao je s češkim običajima vezanim uz dan Svetog Nikole pa smo saznali da u Češkoj, dan uoči Sv. Nikole, dakle 5. prosinca ,djecu obilazi sv. Nikola u pomalo neobičnoj pratnji koju čine anđeo i vrag. Sv. Nikola i anđeo darivaju djecu slatkišima i voćem dok krampus one neposlušne daruje krumpirima i ugljenom. Zatim smo krenuli na maštovito putovanje u čarobni vrt te je trebalo pronaći pravi put i prijeći prepreke: visoki zid, otvoriti čarobna vrata, a što li nas tek tamo čeka?  U vrtu je bila zločesta mačka, ali i s njom smo izašli na kraj. Učenici viših razreda također su se prisjetili običaja uz svetog Nikolu, naučili pjesmu o ptičici u zimi i dobili recept za izradu kolačića koji se tradicionalno pripremaju za Božić. Kao i uvijek, vrijeme je brzo proletjelo i naučili smo puno novoga te se već veselimo sljedećem susretu s učiteljem.

V pátek, 4. prosince na hodiny českého a jazyka a kultury přišel náš milý host, pan učitel Luděk Korbel z České republiky. Žáky prvního stupně seznámil se zvyky spojenými s Mikulášem a tak jsme se dozvěděli, že v České republice v podvečer  5. prosince dětem naděluje Mikuláš v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš s andělem nadělují hodným dětem sladkostí a ovoce. Čert zlobivým dětem daruje brambory a uhlí. Potom jsme se vydali na zajímavou cestu do kouzelné zahrady, měli jsme si vybrat správnou cestu a zvládnout různé překážky: vysokou zeď, otevřít kouzelné dveře a co tam asi bude na nás čekat? V zahradě byla zlá kočka, ale i s ní jsme si poradili. Žáci druhého stupně si též připomněli zvyky související s Mikulášem, naučili se písničku o ptáčkovi v zimě a dostali recept na přípravu vánočního cukroví, které se tradičně peče k Vanocům. Jako vždy, čas rychle uběhl a naučili jsme se něčemu novému. Už se těšíme na příští setkání s učitelem.

Učiteljica češkog jezika i kulture :

Marina Kolaček Novosel,prof.

Ugostili smo učitelja iz Republike Češke
Autor: Tatjana Landsman, 9. 12. 2015.

Učiteljica češkog jezika i kulture :

Marina Kolaček Novosel,prof.