« Ožujak 2024 »

eTwinning projekt Biram zdravlje 2022.
Autor: Klaudija Aušperger, 25. 5. 2022.

Učenice osmih razreda I. OŠ Bjelovar, Valentina Đurin, Mia Ćurić, Nina Štokić, Tara Gerjević i Petra Nježić pod vodstvom učiteljice kemije, Klaudije Aušperger, sudjelovale su u eTwinning projektu „Biram zdravlje“. U projektu su sudjelovali nastavnici iz Hrvatske (13 nastavnika)  i Turske (1 nastavnik). Projekt se provodio tijekom cijele školske godine 2021./2022. i bio je namijenjen učenicima od petog do osmog razreda . Cilj projekta je bio podizanje svijesti o očuvanju zdravlja. Sve aktivnosti u projektu su trebale kod učenika razvijati ispravne stavove i navike te su trebali usvojiti pozitivna ponašanja i vještine za zdrav život.

Provedene aktivnosti su prezentirane u razrednim odjelima, izložbom u holu škole i učionici kemije, na mrežnoj stranici I. osnovne škole pod Prirodoslovlje i na TwinSpace-u  projekta.

Projekt smo započeli predstavljanjem učenika i učiteljice te projektnih partnera na Twinspace-u projekta. Zajedno s projektnim partnerima smo sudjelovali u izradi i izboru loga za projekt, izradi OneNote bilježnice, sastanku preko ZOOM aplikacije, kvizu i zajedničkoj evaluaciji.

Kroz nekoliko cjelina (Prehranom do zdravlja,Sportom do zdravlja, Ovisnosti i zdravlje, Obilježavanje važnih datuma i Znanstvena otkrića i zdravlje) obilježili smo Svjetski dan jabuka, Svjetski dan dijabetesa, Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, Tjedan mozga, Svjetski dan borbe protiv alkoholizma i Hrvatski dan nepušenja,  istražili smo kakav je utjecaj na zdravlje imalo Bantingovo otkriće inzulina u liječenju dijabetesa te izradili video u kojem predstavljamo vježbe za razgibavanje za vrijeme malog odmora u školi. Reciklirali smo i sakupljali stare baterije i  plastične čepove, a prikupljena sredstva dobivena po kilogramu sakupljenih čepova će biti donirana za kupnju lijekova za liječenje leukemije.

Projekt smo završili anketom zadovoljstva učenica i anketom roditelja o uočenim promjena u ponašanju učenica na temelju spoznaja iz projekta. Ankete su izradile učenice uz pomoć učiteljice.

Sve aktivnosti su bile povezane Kurikulomom predmeta Kemija i Biologija te međupredmetnim temama.

Tijekom projekta učenice su razvijali digitalne kompetencije korištenjem digitalnih alata poput Canva-e, Padleta, YouTube-a, Polish-a i Google aplikacija.

Projekt će biti predstavljen u mjesecu lipnju na Školskom stručnom vijeću učitelja Prirode, Biologije, Kemije i Tjelesne i zdravstvene kulture I. OŠ Bjelovar kao primjer dobre prakse.

Učiteljica Klaudija Aušperger