« Ožujak 2024 »

Virtualni književni susret s Melitom Rundek
Autor: Danica Popilovski Topalović, 4. 12. 2020.

Druženje s književnicom Melitom Rundek oduševilo je učenike 8. a  i 8. c razreda naše škole. Virtualno je druženje 3. prosinca 2020. organizirao Dječji odjel Narodne knjižnice Petra Preradovića u Bjelovaru u suradnji sa školskom knjižničarkom Danicom Popilovski Topalović i učiteljicama Hrvatskoga jezika, Sanjom Sabljak i Matejom Ištok.

Poznata nas je književnica virtualno ugostila u svome domu te je priznala kako joj je ovo prvi književni susret koji se odvija u njezinu privatnom prostoru. S učenicima je razgovarala o trenutačnoj situaciji u svijetu te borbi s pandemijom. Zaključivši kako su učenici puno više vremena provodili uz računala, pobliže ih je upoznala sa svojim romanom „Haj, ja sam online!”.

Gospođa Rundek ovu će, prema njezinim riječima katastrofalnu godinu, pamtiti ipak po lijepom događaju. Naime, književnica je za svoj najnoviji roman za djecu i mlade, Moj tata Plavac, dobila nagradu Mato Lovrak. Nagrađivana zagrebačka spisateljica u svojem novom romanu govori o problemima o kojima svakodnevno čitamo u rubrikama crne kronike. Roman je inspiriran istinitim događajima i na vrlo surov način prikazuje kako se društvo drugačije odnosi prema djeci različitih imovinskih stanja. Književnica je s učenicima podijelila važnu poruku koja se nalazi u romanu: „Ljude ne treba gledati kroz novac.”

Mateja Ištok, mag.educ.philol.croat.