« Ožujak 2024 »

Vjekoslava Huljić – djevojčica koja je postala književnicom
Autor: Danica Popilovski Topalović, 16. 11. 2020.

U petak, 13. studenog 2020. godine, povodom Mjeseca hrvatske knjige održan je online književni susret s poznatom književnicom i autoricom tekstova mnogih hitova naše estrade  Vjekoslavom Huljić.

Susret je održan u knjižnici naše škole. Učenici 8.a razreda imali su priliku, zajedno sa svojom nastavnicom Hrvatskog jezika Matejom Ištok i knjižničarkom Danicom Popilovski Topalović pobliže upoznati nagrađivanu književnicu.

Gospođa Vjekoslava nas je na početku susreta pobliže upoznala sa svojim radom. Kratkim pregledom svojih djela („Čampro”, „Maksove šumotvorine”, „Moja baka ima dečka”, „Moji misle da lažem”...) dala nam je odličan uvid u svoje stvaralaštvo te nas potaknula na čitanje.

Predstavila je svoj roman „Moj Titanic ne tone“ za koji je u svibnju ove godine dobila nagradu „Anto Gardaš”.

Djelo govori o djevojčici koja upoznaje neobičnu prijateljicu iz Sirije, izbjeglicu koja ne poznaje hrvatski jezik i kulturu. Književnica se u tom djelu dotakla aktualnih i čestih problema današnjice: iseljavanja mladih obitelji u druge zemlje. Otkrila je dosta detalja, ali rasplet ovog romana, koji je imala prilike prvi put predstaviti čitateljima, nije otkrila. Nakon čitanja ulomka iz romana, autorica je odgovorila na postavljena pitanja te je izrazila želju za dolaskom u Bjelovar. Na pitanje, voli li više pisati romane ili pjesme, nije dala konkretan odgovor. Naime, smatra da kada radi jedno odmara od drugoga, a jedno bez drugog ne ide.

Za kraj nam je ostavila važnu i upečatljivu poruku, koju je kako kaže, opisala u pjesmi „Srce za vodiča“. Rekla je kako je u životu važno slijediti srce i da uvijek nastojimo ići za svojim snovima. Pozdravili smo je velikim pljeskom.

Autorice: Nina Vicić, 8.a i Mateja Ištok, mag.educ.philol.croat.