eTwinning projekt „Pokusi su nova fora“

Autor: Klaudija Aušperger, 26. 10. 2020.

Ove školske godine učenici 4.b razreda I. osnovne škole Bjelovar i njihova razredna učiteljica Jasenka Aušperger će sudjelovati u eTwinning projektu „Pokusi su nova fora“ pod vodstvom učiteljica Maje Puc i Klaudije Aušperger. Cilj projekta je upoznavanje učenika sa STEM područjem samostalnim izvođenjem manjih pokusa i njihovom primjenom u životnom okruženju.

Aktivnostima u projektu učenike ćemo poticati na proučavanje, eksperimentiranje, istraživanje, traženje uzročno – posljedićnih veza, postavljanje pitanja i samostalno traganje za odgovorima (Zašto?). Izvodeći eksperimente na različitim mjestima, u različito vrijeme i s različitim materijalima učenici će učiti na zanimljiv način i razvijati prirodoznanstvenu pismenost. Suradničkim učenjem učenici će se upoznavati sa zakonitostima prirode u okolišu koji ih okružuje odnosno svakodnevnom životu te kako mogu vlastitim angažmanom doći do rješenja problema. Projekt „Pokusi su nova fora“ obuhvaća pokuse iz šest područja: Pokusi u školi, Pokusi u kuhinji, Pokusi u prirodi, Svemir – nebo iznad nas, Fizika oko nas, Pokusi s bojama, a učenici su zajedničkim snagama odabrali područje koje žele istraživati.

Prvi pokus je bio iz područja „Pokusi u školi“ koji je realiziran na satu Prirode i društva, a pratio je obrazovne ishode predmeta Priroda i društvo 4. razreda, vezane uz svojstva zraka i kisika. Učenici su na primjeru gorenja svijeće pod čašom uoćavali promjene, pisali opažanja i na kraju donijeli zaključak: „Kisik je dio zraka. To je plin, bez boje, mirisa i okusa. Kisik podržava gorenje.“

Samostalno izvođenje pokusa učenike je potaknulo na mnogobrojna pitanja, a osmijeh na njihovim licima je govorio više od tisuću riječi.

Klaudija Aušperger

Maja Puc