« Ožujak 2024 »

ČEŠKI JEZIK I KULTURA - MODEL C
Autor: Tatjana Landsman, 9. 9. 2018.

Učenici svih bjelovarskih osnovnih škola imaju mogućnost učiti Češki jezik i kulturu po Modelu C u I. osnovnoj školi Bjelovar. Sukladno Državno pedagoškom standardu (članku 30. DPS-a osnovnoškolskog i članku 43. DPS-a srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja) obrazovanje učenika nacionalnih manjina provodi se na temelju 3 modela organiziranja i provođenja nastave (A, B i C).

Nastava po Modelu C je  oblik nastave u kojem se uči jezik i kultura te kad učenik odabere pohađanje nastave po Modelu C, ona postaje redovna nastava, koja se ocjenjuje.

Osim učenika pripadnika nacionalne manjine, dobrodošli su svi učenici koji žele naučiti jezik, kulturu, običaje, pjesme Čeha koji na području RH žive više od 200 godina.  U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji živi najveći broj Čeha u Hrvatskoj, a mnogi od njih ostavili su značajan doprinos i u gradu Bjelovaru.

Znanje jezika u današnjem svijetu je od neprocijenjive važnosti, vaša djeca imaju mogućnost učenja jezika i kulture svojih predaka ili sugrađana, a time mogu bolje upoznati sebe i ljude oko sebe.

Nastava češkog jezika provodi se u I. osnovnoj školi Bjelovr već duži niz godina. U posjet školi dolaze i učitelji iz Republike Češke kako bismo što bolje usavršili izgovor. Vrlo rado nastupamo u Češkoj obeci Bjelovar ili na manifestacijama u organizaciji Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj.

Dvije učenice naše škole u lipnju 2017. boravile su tjedan dana na Ljetnoj školi u Republici Češkoj s učenicima čeških škola iz Daruvara i Končanice te ostalih škola iz Hrvatske u kojima se provodi model C. Stekle su nove prijatelje i vidjele nekoliko najpoznatijih čeških gradova i dvoraca, npr. glavni grad Prag, Plzenj, dvrce Karlštejn, Hluboka…

Dodatne informacije za nastavu i organizaciju predmeta Češki jezik i kultura možete dobiti od učiteljice:

Marina Kolaček Novosel, prof.

e-mail: marina.k.novosel@gmail.com