I. osnovna škola Bjelovar uspješno nastavlja tradiciju provođenja europskih projekata
Autor: Martina Supančić, 5. 9. 2018.

Ovu školsku godinu I. osnovna škola Bjelovar započet će na najbolji mogući način - početkom provođenja čak dvaju europskih projekata. To je u našoj školi već postala tradicija jer je I. osnovna škola Bjelovar još 2014. godine bila jedina škola u Republici Hrvatskoj koja je u jednoj školskoj godini provodila čak dva europska projekta. Ove godine smo također u odabranom društvu malobrojnih škola kojima je to uspjelo, zahvaljujući stručnom i predanom timskom radu  učiteljica Nataše Ljubić Klemše, Helene Gustović Ljubić i Martine Supančić, koje su projekte osmišljavale, pisale i koje će ih uz pomoć još nekoliko kolega iz škole provoditi naredne dvije godine. Riječ je o Erasmus + projektima vrijednim sveukupno oko 190 000 eura. Putem KA1 Erasmus+ projekta naziva „Let's VolunPeer!“ četiri učiteljice iz naše škole usavršavat će se u Ujedinjenom Kraljevstvu i Malti u području inovativnih metoda rada, upotrebe suvremene tehnologije u nastavi i britanske kulture, a jedna od učiteljica ostvarit će stručni posjet školi na Azorima, gdje će učiti strategije vođenja volonterskog kluba, kojeg učiteljice nakon povratka sa stručnih usavršavanja u svojoj školi namjeravaju osnovati. Ideja je bila iskoristiti prostor škole u popodnevnim satima i ponuditi učenicima različite sekcije u koje se oni mogu uključiti prema svojim afinitetima. U volonterski klub moći će se uključiti i djeca iz drugih škola, a uključivši se u njegov rad imat će priliku učiti o britanskoj kulturi i književnosti, prezentacijskim vještinama, kreativnom pisanju, dobiti pomoć u učenju od starijih učenika i okušati se u uređivanju dvojezičnog školskog časopisa.

Drugi projekt je dvogodišnji Erasmus+ KA229 projekt pod nazivom „Bits and Pieces of Culture“ koji će se provoditi u suradnji s partnerima iz Poljske, Grčke, Španjolske, Cipra i Italije.  I. osnovna škola koordinator je ovog zahtjevnog projekta čiji je cilj poboljšanje jezičnih, digitalnih i interkulturalnih kompetencija učenika, upoznavanje drugih kultura i običaja te razvoj multikulturalnosti. Već u listopadu ove godine škola će ugostiti učitelje iz partnerskih zemalja kako bi dogovorili detalje oko provedbe projekta. U projektu će sudjelovati 8 učitelja iz naše škole, koji će s učenicima provoditi mnogobrojne kreativne aktivnosti  na mjesečnoj bazi. Vrlo je važno istaknuti da će putem ovog projekta 30 učenika naše škole imati priliku sudjelovati u mobilnostima u inozemstvu te na taj način doživjeti nezaboravna iskustva koja su, kažu učenici koji su proteklih godina sudjelovali u takvima aktivnostima, jednostavno neprocjenjiva.

Vrijedno je također spomenuti da je I. osnovna škola zahvaljujući predanom radu i vrhunskim rezultatima u provođenju eTwinning projekata učiteljica Ivane Pleskalt, Danice Barišić, Petre Turković, Helene Gustović Ljubić, Nataše Ljubić Klemše i Martine Supančić u protekloj školskoj godini dobila prestižnu oznaku eTwinning škole za 2018./2019. godinu, koju posjeduje samo 30 osnovnih škola u Hrvatskoj te ukupno 1212 škola na području Europe, što nas čini predvodnicima u područjima digitalne prakse, prakse eSigurnosti, inovativnih i kreativnih pristupa pedagogiji, promicanja stalnog stručnog usavršavanja učitelja te promicanja praksi za suradnju u učenju među osobljem i učenicima.