Posjet Etno parku Veliko Trojstvo
Autor: Danica Barišić, 25. 4. 2018.

U sklopu projekta Upoznajmo kulturnu baštinu zavičaja koji provodimo u suradnji s Igraonicom Dječjeg odjela Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar nakon četiri radionice došao je red na dugo očekivani izlet u Veliko Trojstvo. Već od samog sastanka na željezničkoj stanici vladalo je veliko uzbuđenje jer je za čak četrnaestero putnika naše grupe ovo bila prva vožnja vlakom u životu.

Etno park u selu Veliko Trojstvo tradicijski je prikaz graditeljstva koji s postavljenom etno zbirkom čini kulturnu vrijednost bilogorskog kraja s posebnim osvrtom na upoznavanje budućih generacija s povijesnim i kulturnim vrijednostima. Djeca su vidjela kako je nekada izgledala seoska kuća sa zemljanim podom, kuhinja s peći na drva bez ijednog aparata na struju, a upravo u takvim kuhinjama naše prabake spremala su najbolja jela i najfinije kolače.

Razgled bogate zbirke uporabnih i ukrasnih predmeta, nekadašnjih igračaka, narodnih nošnji i instrumenata također je bio poseban doživljaj jer ovu zbirku možete razgledati tako da sve predmete slobodno uzimate u ruke, proučavate, samostalno zavirujete u stare ormare i otkrivate prošlost.

Zaboravljene dječje igre na travi, branje cvijeća i šetnja selom bio je doživljaj za sve generacije.  Ovim izletom uvidjeli smo kako odrasli nisu svjesni koliko naša djeca malo znaju o životu na selu, a još manje kako je taj život izgledao u neka prošla vremena.