Valentinovo u školskoj knjižnici
Autor: Danica Popilovski Topalović, 16. 2. 2018.

Uz već tradicionalnu podjelu ljubavne pošte, ove smo godine u školskoj knjižnici povodom Valentinova organizirali i recital poezije „Hrvatski pjesnici o ljubavi“.

​Članovi grupe Knjižničari  tijekom veljače poticali su na pisanje, sakupljali, sortirali i na kraju, 14. veljače,  uručili svim učenicima matične škole ljubavna pisma. Učenici su pisali pisma ne samo onima u koje su zaljubljeni, već i svojim prijateljima i učiteljima kako bi im dali do znanja da su cijenjeni i voljeni. Osobito su učenici nižih razreda s velikim zanimanjem sudjelovali u ovoj aktivnosti.

Članovi Dramsko-recitatorske grupe i Čitalačkog kluba pod vodstvom svojih učiteljica, Sanje Sabljak i Jasne Kalem priredili su recital ljubavne poezije hrvatskih pjesnika. Čak dvadeset i četvero učenika nastupilo je recitirajući najpoznatije ljubavne pjesme hrvatskih pjesnika: Hanibala Lucića, Augusta Šenoe, Petra Preradovića, Luke Paljetka, Dobriše Cesarića, Dragutina Tadijanovića i drugih. Članice Čitalačkog kluba sažeto su publici predstavile naše poznate pjesnike, a program je pratila i prezentacija poznatih umjetničkih fotografija i slika. Nešto više od stotinu učenika 5., 6. 7. i 8. razreda u tri je navrata u školskoj knjižnici slušalo ljubavnu poeziju.

Namjera organizatorica ovog programa bila je pokazati učenicima kako je tema ljubavi, koja ih toliko zanima i na koju se blagdanom Valentinova skreće pozornost, tema koja nije zanimljiva samo popularnoj kulturi, već tema koja oduvijek ozbiljno zaokuplja umjetnike: slikare i pjesnike.

Osim što su imali priliku sudjelovati u pripremi i izvođenju javnog nastupa, učenici su učili o povijesti hrvatske književnosti, razvijali pozitivan stav prema umjetnosti i učili pravila ponašanja prilikom praćenja javnog nastupa.

Valentinovo u školskoj knjižnici osmislile su i s učenicima realizirale učiteljice: Sanja Sabljak, Danica Popilovski Topalović i Jasna Kalem. Pohvaljujemo učenike nositelje programa: Iris Pehar, Paolu Biškup, Borowita Kosjenca Piekutowskog, Antonia Vicića, Mariju Horvat, Ivu Komljenović, Mariju Jozić, Silviju Belošević, Gabrijelu Berić, Matiju Mataka, Luciju Rosandić, Kristijana Andričevića, Viktoriju Ćwik, Zvonimira Javora, Tamaru Jandrić, Aleksandru Čačuga, Nikolinu Lukić, Petru Mlikotić, Lauru Karadža, Žanu Taritaš, Anitu Milican, Mateu Šilarić, Nataliju Čović, Janu Tolnaj, Niku Horvat i Doru Jurić.

Učiteljica Sanja Sabljak