« Ožujak 2024 »

Večer kemije "Prirodna kozmetika"
Autor: Klaudija Aušperger, 10. 5. 2017.

U srijedu, 3. svibnja 2017. godine održana je ove školske godine druga „Večer kemije“ s temom „Prirodna kozmetika“. Tema je odabrane na temelju rezultata evaluacijskih listića sa prethodnih radionica. I u ovoj radionici smo ostvarili početni cilj i vidjeli praktičnu primjenu  kemije u svakodnevnom životu. Učenici, kolegice i roditelji radili su kakao kremu za ruke i balzam za usne. Koristili smo tvari koje se mogu pronaći u svakom domaćinstvu poput maslinova ulja, kakao praha, meda, pčelinjeg voska, eteričnog ulja…

Učenici su imali priliku naučiti što i gdje radi farmaceutski tehničar te što je to magistralni pripravak. Danas smo svjedoci da je za veliki broj kozmetičkih preparata dokazano kako sadrže štetne, a neke čak i kancerogene tvari te da je potrebno koristiti preparate sa što manje aditiva, bojila, stabilizatora i konzervansa.  Osim u kozmetičkim preparatima te tvari su prisutne i u hrani pa je važno mlade ljude educirati kako prepoznati i koristiti zdrave sastojke iz prirode. Također su naučili kako mogu na jednostavan i jeftiniji način prirodne sastojke prilagoditi svojim individualnim potrebama.

Svaki sudionik je svoj napravljeni preparat zajedno sa receptom ponio kući kako bi mogao to ponoviti i u svom domu.

Na radionici su brojčano dominirali učenici osmih razreda. Nekoliko njih je reklo da je baš ova radionica odredila njihov odabir zanimanja u srednjoj školi.

Zadovoljan osmijeh na našim licima bio je znak da smo zajedno opet uspjeli!

Klaudija Aušperger, dipl.ing.kem.