« Srpanj 2024 »

Provedba eTwinning projekta "Djevojčice u STEM-u" u našoj školi
Autor: Maja Puc, 17. 6. 2024.

Tijekom školske godine, učenica sedmih i osmih razreda, Marta Markešić, Ana Vezmar, Nina Dukić, Gwendolyn Azra Cone, Ema i Mia Dizdarević, Kiara Kunštek, Elena Rogulja, Ana Volf, Katja Borovec, Elizabeth Aria Cone i Eva Jambreković su uz vodstvo učiteljica Klaudije Aušperger, Ivane Banjeglav i Maje Puc sudjelovala u eTwinning projektu "Djevojčice u STEM-u". Cilj ovog projekta bio je promoviranje STEM područja (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) među djevojčicama, osnaživanje i poticanje učenica da se aktivno uključe i razvijaju svoje vještine u ovim ključnim predmetima.

Učenice koje su sudjelovale u projektu imale su priliku sudjelovati u intervjuima s istaknutim hrvatskim znanstvenicama, gdje su mogle postavljati pitanja i dobiti vrijedne savjete za svoj daljnji razvoj. Također, učenice su zajedničkim snagama izradile logo projekta, čime su dodatno pokazale svoju kreativnost i suradnički duh.

Jedna od značajnih aktivnosti projekta bila je i izrada digitalnog sadržaja o životu i djelovanju pionirke računalstva, Ade Lovelace. Na ovaj način, učenice su imale priliku učiti o povijesti STEM-a kroz inspirativne primjere iz prošlosti. Video uradak pogledajte na sljedećoj poveznici https://youtu.be/ORR3lCylMao .

Glavna aktivnost projekta bilo je online timsko natjecanje u znanju "Djevojčice u STEM-u". Dva tima učenica, svaki sastavljen od dvije učenice sedmog i dvije učenice osmog razreda, sudjelovala su u natjecanju iz matematike, fizike, biologije i kemije. Naši timovi su postigli izvanredne rezultate – učenice Tima 1 (Marta Markešić, Elena Rogulja, Ana Volf i Katja Borovec) su zauzele 35. mjesto, dok su učenice Tima 2 (Gwendolyn Azra Cone, Ema Dizdarević, Elizabeth Aria Cone i Eva Jambreković) osvojile 141. mjesto od ukupno 201 timova iz osnovnih škola širom Hrvatske.

Ovim projektom, naša škola je još jednom pokazala predanost promoviranju STEM područja i osnaživanju djevojčica, pripremajući ih za svijet budućnosti u kojem će njihovo znanje i vještine biti od ključne važnosti. Ponosni smo na postignuća naših učenica te se radujemo budućim projektima koji će dodatno obogatiti njihovo obrazovanje.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc